?

Log in

No account? Create an account
Grocery Stuff - Redhead Rantings [entries|archive|friends|userinfo]
Lanette

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Grocery Stuff [Nov. 21st, 2007|11:07 am]
Lanette
After my serious push to save money on Groceries, here is the result from 10/22-11/22 (we are going out of town, so no groceries for the next few days).

11/18-QFC $17.99
11/16-QFC $28.62
11/13-Safeway $160.76
11/06-QFC $98.32
10/29 QFC $51.67
10/26 Safeway $111.64

Total: $469
$234.50 per person for the month
That is under $59 per person per week.

On the down side, I've lost weight and had trouble with the non-good quality of the meat. I've missed some of the fresh produce I normally love, and we are not as healthy. I surpassed my goal of a 20% reduction to a full 25% reduction. I plan to add in 5% more in quality meats as well as a special "christmas dinner and cookie" budget for the month of December.

Last month it was $157 per week for the household, this time it was $118 per week.

Now the question, how much should I budget for dinner for 9.5 people, snacks, drinks, and making 3 kinds of specialty Christmas Cookies (Swedish family recipes which take special ingredients some of which are expensive)? This may be another reason we aren't having fish or something really expensive.
LinkReply

Comments:
[User Picture]From: satwood
2007-11-21 07:16 pm (UTC)
when it comes to the special meal.. I budget for a while before to splurge for the event.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: starrynytes4me
2007-11-21 08:42 pm (UTC)
How much do you think one would need to budget for this?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: ashiegrrrl
2007-11-21 07:24 pm (UTC)
Wow! What in the world do you eat?
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: starrynytes4me
2007-11-21 08:43 pm (UTC)
I make us healthy sandwiches for lunch 4 days a week (lean meat on wheat-I get 1/2 a sandwich, Craig gets a whole), then each of us have apples and a few other snacky portioned items (like 100 cal packs). For breakfast I eat beef jerky. I cook us dinner almost every night and I make us chicken lots and lots, crockpot meals. It's almost always meat and veggies.

In truth, I don't eat enough right now and need to step it up.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: gonzy317
2007-11-21 07:26 pm (UTC)
I refuse to show this to my husband... he'd leave me knowing I could do better! LOL! There is NO WAY we're spending $59 a week!! More like $159 a week. But then, I do buy a lot of quality meats/veggies. Oh well. :)
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: satwood
2007-11-21 07:29 pm (UTC)
you spend 320 a week on groceries?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: gonzy317
2007-11-21 07:45 pm (UTC)
at least, if not more. Closer to $500 a week... There are 5 of us to feed... and three of them are very large-appetited, super-fast-metabolism boys. My husband eats at least double what I eat, and my sons both eat just a little more than I do. My niece and I eat relatively 'normal' portions (dessert plate sized...)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: satwood
2007-11-21 10:08 pm (UTC)
oh my I couldn't imagine!
wow!!

but the boys I am sure can eat anyone out of house and home
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: starrynytes4me
2007-11-21 08:44 pm (UTC)
Well, there's only 2 of us. I'm not spending the low amount I did this month either because it cut too deep into getting quality meat and veggies.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: pollyhyper
2007-11-21 08:32 pm (UTC)
That's awesome!

Use that 5% toward fresh produce!

Do you have freezer space? Grab the "good" meat when it's on sale and stock up.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: starrynytes4me
2007-11-21 08:46 pm (UTC)
I need to use it for better protein first. With my altered digestive system, getting in quality meat is really important.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: pollyhyper
2007-11-21 08:55 pm (UTC)
Fair enough. So what are some examples of quality vs. low-quality meat? We buy bags of frozen chicken breasts and chicken breast tenders, and they are a steal. I barely ever eat any chicken but breasts.

Same with steak - if you can buy the "family pack" when it's on sale, and freeze some, you'll get it for the same price as the lower quality cuts. Around here, at least.

Let me know if I can be of help, or to shut up!
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: starrynytes4me
2007-11-21 08:47 pm (UTC)
p.s. I'm already doing that with the meat, but Seattle is an expensive area to live.
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: pollyhyper
2007-11-21 08:57 pm (UTC)
Yeah, I can imagine! I know when I was living in NYC I rarely bought meat. Then again, I was a bit jaundiced.

Alternative forms of protein? Eggs? Tofu? TVP? Recipes that call for meat as an ingredient rather than a separate dish?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: teddyeddy
2007-11-21 09:25 pm (UTC)

Find a butcher ;)

Seriously, find a butcher close to you, I always buy my meat at the local butcher shop, quality is so much better and always cheaper.

we go to DD meats but its a bit out of the way for you!
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: gonzy317
2007-11-21 09:51 pm (UTC)

Re: Find a butcher ;)

I keep telling my husband we need to buy half a cow from the organic farm down the road. 1/2 a cow is around $500, and the meat would last most of the year. Talk about a steal!
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: satwood
2007-11-21 11:42 pm (UTC)

Re: Find a butcher ;)

icon love
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: the_tatyana
2007-11-22 03:49 am (UTC)
PLEASE don't take this the wrong way, but could there be other ways to save money rather than sacrifice the quality of your food? I hate to read that someone like you, for whom nutrition is so important, is economizing by cutting corners on things like quality meat and fresh produce... Like maybe buy generic detergent, TP, paper towels, etc., or cut down on new makeup, clothes shopping, etc., or drop your heat by a few degrees, or get rid of a service (I don't know if you get your lawn mowed for example). Save on your water bill by taking shorter showers, reducing the water in your loads of laundry, not watering the lawn as often. I'm sure you can think of stuff more on target for you, but these are just ideas to get you thinking. I KNOW that you are thrifty, and you do need new stuff and get awesome deals, but every $100/mo you don't spend elsewhere could mean an extra $25/wk in better/additional groceries. Ug, this sounds like an awful lecture, but really, please believe me it's not... I'm just pushing you to think outside the box... Please don't hate me for saying this stuff...
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: dreadcptflint
2007-11-22 12:43 pm (UTC)
Since this is pushing my buttons, I have to ask: What in the heck are you refering to by quality of meat? Is this a choice verse prime or rotting verse non rotting thing?

Meat is expensive everywhere unless you are living in Cattle Country. What we do over here to save money is play butcher. If we have a lot of start up money or space we raise our own(my sweetie and I are working on the space issue). What we are doing now is buying a larger cut of meat or whole bird and cutting it up into usable pieces. It is like anything else you save money by eliminating the middle man.
(Reply) (Thread)
[User Picture]From: nadalia
2007-11-23 05:42 pm (UTC)
You're doing better than us!
This is our last month (just me and my Wolfie) and it is about $152 a week. That includes TP, laundry detergent and all those other expensive must haves.

11/19 - Walmart - $106
11/19 - Trader Joes - $32
11/19 - Kroger - $64
11/14 - Trader Joes - $20
11/13 - Kroger - $55
11/8 - Publix - $14
11/5 - Kroger - $65
11/5 - Trader Joes - $42
10/29 - Kroger - $47
10/22 - Walmart - $81
11/22 - Trader Joes - 85

(Reply) (Thread)